Spółdzielnia Pracy R L i A .KORONKA . BOBOWA. powstała w 1949 roku, jest fundatorem Fundacji .CEPELIA. Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, członkiem Spółdzielczego Związku Rewizyjnego .CEPELIA. w Warszawie ul. Chmielna 8.

      Spółdzielnię założyły koronczarki na zebraniu założycielskim w maju 1949 r., na którym było obecnych 28 członkiń.

      Jedną z założycielek była Pani Zofia Wojna i była prezesem Spółdzielni w latach 1951 do 1957. Koronka klockowa była i jest najważniejszym naszym wyrobem. Sprzedajemy ją samą lub jako element zdobniczy szerszego asortymentu np. kołnierzyki, wstawki, obrusy i serwety lniane zdobione tą koronką.

      W tym roku zorganizowaliśmy wspólnie z Fundacją .CEPELIA. 24. Konkurs na koronkę klockową. Pod koniec maja rozstrzygnięcie konkursu. W latach 1957 do 79 obowiązki prezesa pełnił Andrzej Abram. Był to okres wspaniałego rozwoju Spółdzielni na każdym odcinku. Powstały nowe obiekty, wzrastała produkcja i zysk. Zespół Pieśni i Tańca .KORONKA. tańczył w kraju i za granicą zdobywając nagrody i wyróżnienia. Uruchomiono nową produkcję . tkaniny artystyczne: kilimy, gobeliny, sumaki i narzuty dekoracyjne.

      Posiadamy ponad 2 000 projektów tych tkanin. Możemy wykonać je w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych, z napisami i znakami firmowymi. Realizujemy również indywidualne zamówienia według dostarczonych projektów. Spółdzielnia pozyskiwała wzory od najlepszych projektantów . artystów plastyków: Maria Janowska, Bogusław Kamiński, Anna Brokowska, Barbara i Mieczysław Magierowie, Marek Zipper, Józef Jakubczyk i inni. Wysoki poziom produkcji Spółdzielnia zawdzięcza kierownikom artystycznym: Elżbiecie Żychowicz, Barbarze Bugno i Marii Strojnej-Rodak. Maria Strojna-Rodak wprowadziła i rozwinęła produkcję gobelinów. Od 1979 do 1983 r. funkcję prezesa Spółdzielni pełniła Genowefa Sztaba, a w latach 1983 do 92 prezesem był Kazimierz Baran.

      W czerwcu 1992 r. Uchwałą Walnego Zgromadzenia ogłoszono likwidację Spółdzielni. Na wniosek Rady Spółdzielni likwidatorem został Jerzy Abram, ale zamiast likwidacji opracował i zrealizował program naprawczy. Efektem tej pracy było odwołanie likwidacji Spółdzielni w 1994 r. Od tego czasu obowiązki prezesa Spółdzielni pełni Jerzy Abram. Spółdzielnia zorganizowała i brała udział w licznych wystawach, targach i kiermaszach w kraju i za granicą. Bierze również czynny udział w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Fundację .CEPELIA. w Warszawie.

      Nasze wyroby nabywane są przez prywatnych kolekcjonerów, muzea, instytucje i ambasady RP. Wyroby nasze można kupić w sklepach .Cepelii. oraz bezpośrednio w Spółdzielni od poniedziałku do piątku w godz. 8 . 14.

      Informacje o wyrobach można uzyskać pod nr tel: +48 0/504 201 360

      Informujemy, że od lipca 2018 r. nowa siedziba Spółdzielni znajduje się pod adresem:
38-350 Bobowa
ul. Węgierska 25